اخبار

کمپانی AMD ادعا می کند که پردازنده سری ZEN عملکرد بهتری نسبت به Broadwell-E اینتل دارد.

عرضه اولین پردازنده های AMD با معماری جدید Zen، تا سال ۲۰۱۷ به تاخیر افتاده است. پیش از این قرار بود این چیپ های جدید که با فناوری ۱۴ نانومتری FinFET تولید می شوند، در سه ماهه سوم و یا چهارم امسال روانه بازار شوند. حال این کمپانی مدعی شده که قدرت پردازنده‌های سری ذِن از سری Broadwell-E اینتل بیشتر است.ای ام دی رسما عرضه‌ی پردازنده‌ های سری ذن خود را تا ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی به تاخیر انداخت، در حالی که انتظار می‌رفت کمپانی AMD پردازنده‌ های مورد نظر را طی سه ماهه‌ی سوم یا چهارم سال جاری میلادی مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتری و فرآیند تولید FinFET راهی بازار کند.
این خبر در رویدادی که کمپانی AMD در شهر سانفرانسیسکو برپا کرده بود اعلام شد و در ادامه دمویی از یک پردازش چند ریسمانی به نمایش درآمد تا نشان دهد یک پردازنده ۸ هسته ای و ۱۶ ریسه ای «Summit Ridge» از سری Zen می تواند یک پردازنده ۸ هسته ای و ۱۶ ریسه ای از سری Broadwell-E اینتل (احتمالاً مدل Core i7-6900K) را در کلاک هسته های یکسان شکست دهد.
ای ام دی همچنین از ترکیب دو پردازنده ویندوز سرور پرده برداشت که از ۳۲ هسته‌ و ۶۴ ترد پردازشی بهره می‌برد. پردازنده‌ی مورد نظر Naples از سری ذن بوده و برای مشتریان تجاری در نظر گرفته شده است. ای ام دی جزئیاتی از عملکرد این پردازنده ارائه نکرده است.

AMD-Opteron-A1100-640x353

از جنبه معماری، می دانیم که سری Zen آمده تا تمام اشتباهات AMD در پردازنده های نسل Bulldozer را جبران نماید. حالا «چند ریسمانی خوشه ای» (Clustered multithreading) کنار گذاشته شده و به مانند اینتل، از فناوری «چند ریسمانی همزمان» (simultaneous multithreading) بهره گیری شده است. به نظر می رسد نتایج درخشانی که اینتل از SMT گرفته رقیبش را نیز برای روی آوری به این متد مجاب کرده است.
ای‌ ام دی در مراسم امروز تلویحا به این نکته اشاره کرد که پردازنده‌های دسکتاپ سری ذن از حافظه‌های ۸ مگابایتی L3 بهره خواهند برد که در کنار حافظه‌ی کش یکپارچه‌ی L2 و حافظه‌ی L1 برای دستورات و دیتا قرار خواهد داشت.AMD
ای ام دی پیش از این به این نکته اشاره کرده بود که پردازنده‌های سری ذن از نظر اجرای دستورات در هر کلاک پردازنده با افزایش ۴۰ درصدی در مقایسه با Excavator، آخرین نسل از هسته‌های سری بولدوزر همراه خواهند شد.
این چیپ ساز مشهور تلاش های قابل توجهی را نیز در مسیر بهینه سازی مصرف انرژی در چیپ های نسل جدید خود انجام داده است. اصلی ترین راهکار ارائه شده، بهره گیری از فناوری ۱۴ نانومتری FinFET است که چیپی کوچکتر و فشرده تر را ناشی می شود. این امر نیز به نوبه خود سبب کاهش مصرف انرژی و گرمای تولیدی خواهد شد. به یاد داشته باشید که Excavator (آخرین پردازنده از سری Bulldozer) با فناوری ۲۸ نانومتری تولید شده است.
پردازنده‌های سری ذن را باید تنها پردازنده‌های مبتنی بر معماری x86 ای ام دی در بازار خواند، بطوریکه سری پردازنده‌های موبایل این کمپانی شامل Bobcat، Jaguar و Puma در کنار سری پردازنده‌های دسکتاپ شامل Bulldozer، Piledriver و Excavator دیگر کنار گذاشته خواهند شد.