اخبار

مدیاتک از تراشه میان رده Helio P15 رونمایی کرد ؛ 8 هسته‌ای و ارتباط +4G

شرکت تایوانی مدیاتک روز به روز بر رنج محصولات خود در حوزه چیپست های موبایل می‌افزاید و در جدیدترین محصول خود از گروه میان رده ها امروز اقدام به معرفی رسمی تراشه Helio P15 نموده است. چیپستی که با توجه به نام و مشخصاتش در گروه میان رده ها جای خواهد گرفت و به نسل قبلی خود یعنی Helio P10 بهبودهای مناسبی در زمینه کارآیی و مصرف توان یافته است.تراشه جدید مدیاتک از همان پروسه ساخت ۲۸ نانومتری HPC+ استفاده می‌کند که در هلیو پی 10 استفاده شده بود. با این حساب باید شاهد پردازنده‌ای روی این تراشه باشیم که متشکل از هسته های کم مصرف ARM Cortex-A53 خواهد بود.

برای افزایش کارای به نسب Helio P10 تصمیم به افزایش فرکانس هسته ها گرفته است. در Helio P15 شاهد فرکانس 2.2 گیگا هرتزی هسته ها هستیم که در برابر فرکانس 2.0 گیگاهرتزی نسل قبل قرار می‌گیرد و در قسمت پردازنده گرافیکی هم GPU های ARM Mali-T860MP2 که در فرکانس هسته ی 800 مگاهرتز کار خواهند کرد مورد استفاده قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که در نسل قبلی، مدیاتک از همین GPU، ولی در فرکانس 700 مگاهرتز استفاده کرده بود.

mediatek-helio-p15_copy1

با این حساب باید گفت که تراشه جدید مدیاتک نسبت به نسل قبل با رشد عملکرد ۱۰ درصدی همراه بوده است. لازم به ذکر است که میزان مصرف انرژی در هلیو پی 15 بهینه‌تر شده و می‌تواند روی میزان مصرف باتری، تاثیر محسوسی بگذارد.

مدیاتک در مورد میزان و تکنولوژی حافظه های پشتیبانی شونده توسط P15 اطلاعاتی را به صورت رسمی منتشر نکرده است ولی اگر همه چیز مانند نسل قبل باشد در این چیپست نیز باید شاهد پشتیبانی از حافظه های RAM از نوع یک کاناله و تکنولوژی LPDDR3-933 باشیم.

نکته آخر هم در مورد این چیپست پشتیبانی آن از نسل چهارم شبکه های موبایل در کتگوری 6 و با سرعت حداکثر 300 مگابیت بر ثانیه است و به این ترتیب می‌توانیم دستگاه هایی که با Helio P15 ساخته می‌شوند را دارای قابلیت پشتیبانی از شبکه های +4G و یا همان LTE-Advanced ببینیم.