اخبار

سامسونگ ماژول ۸ گیگابایتی LPDDR4 DRAM را معرفی کرد

اواخر سال 2014 بود که سامسونگ ماژول‌ هاي 4 گيگابايتي از حافظه‌هاي رم LPDDR4 را معرفي کرد و هم اکنون بسياري از گوشي‌هاي هوشمند پرچمدار و تبلت‌هاي قدرتمند موجود در بازار از آن‌ها بهره می‌برند. اگرچه بسیاری از محصولات پرچمدار آینده قرار است تنها دارای 6 گیگابایت حافظه رم باشند اما به نظر می‌رسد سامسونگ دید وسیع‌تری را در دستور کار خود قرار داده است؛سامسونگ امروز با معرفی نخستین ماژول ۸ گیگابایتی LPDDR4 DRAM برای دستگاه‌های موبایل، رقابت در زمینه‌ی حافظه‌ی رم را وارد مرحله‌ی جدیدی کرد.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی سامسونگ این ماژول‌های رم جدید دارای 4 تراشه حافظه دو گیگابایتی هستند که با استفاده از فناوری لیتوگرافی 10 نانومتری تولید شده‌اند. این حافظه‌های رم قادرند سرعت انتقال اطلاعات 4266 مگابیت بر ثانیه را فراهم آورند تا از این نظر دو برابر حافظه‌های رم DDR4 موجود در بسیاری از سیستم‌های دسکتاپ سرعت داشته باشند.

screen-shot-2014-01-08-at-2-04-00-pm

بنابراین ماژول یاد شده دو برابر سریع‌تر از فناوری DDR4 دستگاه‌های دسکتاپ است. بدین ترتیب با به کارگیری ماژول ۸ گیگابایتی LPDDR4 سامسونگ در تبلت‌های بالارده، این دستگاه‌ها قادر به ارائه‌ی برخی قابلیت‌های موجود در کامپیوترهای بالارده نظیر پخش روان‌تر ویدئوهای 4K و پشتیبانی از ماشین‌های مجازی، خواهند بود.

در حالی‌ که ظرفیت ماژول جدید سامسونگ دو برابر ماژول ۴ گیگابایتی و ۲۰ نانومتری این شرکت است، اما میزان مصرف انرژی آن‌ها یکسان است.

علاوه بر این، به دلیل اینکه این ماژول‌های جدید ابعادی در حدود 15 در 15 در 1 میلی متر دارند استفاده از آنها در بسیاری از دستگاه‌ها و همچنین گوشی‌های هوشمند فوق باریک ممکن است. سامسونگ عرضه این ماژول‌ها را از امروز آغاز کرده است اما مشخص نیست که این محصولات از چه زمانی به صورت انبوه در اختیار تولیدکنندگان تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند قرار می‌گیرد.