اخبار

بحران جهانی کمبود تراشه؛ هر روز بدتر از دیروز

chipmakers

کمبود نیروی متخصص؛ مشکل جدید سازندگان تراشه و تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی

صنعت تولید تراشه وضعیت بی سابقه‌ای را تجربه می‌کند و ترکیبات شیمیایی گرفته تا تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز برای تولید تراشه با کمبود شدید روبرو هستند. در این میان به نظر می‌رسد این صنعت با یک مشکل فراگیر جدید روبرو باشد و آن کمبود نیروی متخصص است.

طی ماه‌ها و فصل‌های اخیر سازندگان تراشه به شدت تلاش کرده‌اند ظرفیت تولید خود را بالا ببرند اما ظاهراً با یک مشکل جدید روبرو هستند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده تولیدکنندگان تراشه در آمریکا آسیا و اروپا با مشکل کمبود و هزینه بالای استخدام نیروی کار متخصص روبرو هستند تا بتوانند تجهیزات پیشرفته را فعال نگه دارند.

ظاهراً رشد انفجاری تقاضا برای نیروی کار متخصص در زمینه تولید تراشه باعث شده به اندازه کافی نیروی ماهر آماده کار وجود نداشته باشد و نیروهای کنونی هم دستمزدهای خود را بالا برده‌اند. بدتر اینکه گفته می‌شود این معضل جدید در ابتدای راه خود قرار دارد و می‌تواند گسترش پیدا کند.

کمبود جهانی تراشه

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی IPC، تأمین کنندگانی چون Foxconn با مشکل استخدام نیروی کار ماهر و آموزش دیده روبرو هستند که طی یک سال اخیر تشدید شده است. متأسفانه گفته می‌شود این مشکل در سال 2022 ادامه خواهد داشت.

جالب اینکه IPC به نظرسنجی در بین صداها تأمین کننده آسیایی، آمریکایی و اروپایی دست زده است تا تصویر دقیق‌تری از وضعیت زنجیره تأمین محصولات دیجیتال داشته باشیم. بر اساس نتایج به دست آمده، به نظر می‌رسد دو سوم کمپانی‌های آمریکایی در تأمین نیروی متخصص با مشکل روبرو هستند و کمپانی‌های اروپایی هم وضعت بهتری ندارند. با این حال وضعیت برای کمپانی‌های آسیایی به لطف دستمزد پایین‌تر و قوانین آسان‌تر ایمنی کار، بهتر است.

برخی از این کمپانی‌ها می گویند ناچار هستند نیروهای کنونی خود را با پرداخت دستمزد بالاتر و تشویقی به آنها حفظ کنند که کار آسانی نیست. حالا بحران کرونا و محدودیت‌ها را هم به آن اضافه کنید تا تصویر بهتری از شرایط دشوار سازندگان داشته باشید.

بحران بی سابقه کمبود تراشه و قطعات الکترونیکی تنها به صنعت موبایل یا کامپیوتر محدود نمی‌شود و صنایعی چون اتومبیل را هم تحت تأثیر خود قرار داده است. بر اساس یک برآورد سازندگان خودرو ممکن است امسال 210 میلیارد از کمبود قطعات الکترونیکی خسارت ببینند.

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بعلت مسائل امنیتی، استفاده از سرویس گوگل ReCAPTCHA می بایست تایید شود که با این کار حریم خصوصی و شرایط خدمات گوگل را می پذیرید.

I با این شرایط موافقم.